10 עצות לילדות שלנו לכבוד השנה החדשה

תחילתה של שנה חדשה היא הזדמנות מעולה להעניק רשימה של עצות טובות ומכוונות לילדים שלנו לשנה הבאה. והשנה, העצות מוקדשות לבנות המין החזק, הילדות שלנו.

בלילה כשהילדים ישנים אנו ההורים מדי פעם עוצרים ומסתכלים עליהם, נדהמים איך הם גדלו לנו כל כך מהר. כולנו היינו רוצים להיות איתם יותר במהלך היום, להנות מהם, לשחק ולצחוק איתם וגם לייעץ ולהדריך אותם. אז לכבוד השנה החדשה, הנה מספר עצות שנוכל לומר לילדים שלנו, וכאבא לבת בכורה הפעם העצות הן רק לבנות:

שחקי

משחקים זה טוב וגם נחמד, זה מפתח את הדימיון ונוצרות חברויות חדשות עם הזמן. אך אבוי, אם ניגש אליך ילד בגן ומבקש לשחק ב-"רופא וחולה" סרבי בנימוס ואמרי שיש לך כבר כרטיס קופת חולים של מכבי. אומנם רופא בתור חתן זה נחמד אך עליך לסיים את בית הספר היסודי, התיכון, הצבא והאוניברסיטה ומספר השנים הללו מספיקות בדיוק בשביל טיפול פסיכולוגי, שעם הזמן יגרום לי גם להבין שזה בסדר שהילדה הקטנה שלי עוזבת את הקן.

היזהרי

באופן כללי אסור לדבר עם זרים, גם אם הם אומרים שהם מכירים את אמא ואבא, ובמיוחד אם זה הדוד שימי – את תתגייסי לצבא לפני שהוא יסיים לספר לך את הסיפור שלו עם ביטוח לאומי. אם חלילה תיקלעי לסכנה אמיתית אל תצעקי "הצילו", במקום זאת השתמשי במילה "שריפה", רוב האנשים יבואו לעזרתך כשירגישו שגם הם בסכנה. עם זאת, היום בשנת 2015, אולי עדיף שתצעקי "מייקל מייקל!!". רוב הסיכויים שתוך שניות ספורות גדודי בנות יציפו את המקום, כי לא משנה מי המייקל הזה, בטוח יש כרגע תוכנית ריאליטי עם משתתף בשם הזה.

…לא, הכוונה לא להפסיק להתקלח, לצבוע את השיער לסגול ולשים על הפרצוף ניטים. אם תעשי את זה, רוב הסיכויים שגזרת על עצמך לחכות עשרים דקות בכניסה של כל קניון בכל פעם שתנסי לעבור גלאי מתכות.

התגונני

לא לריב או ללכת מכות עם ילדים אחרים, תמיד עדיף לדבר. יחד עם זאת, אם דוחפים או רוצים להכות אותך אני מרשה לך להגן על עצמך ולהגיב. כשהגננת תבוא להפריד ולהעמיד אותך בפינה, תמיד תוכלי להגיד שזו זכותך להגנה עצמית ושיש לך את הטלפון של המפקחת בחיוג מהיר בנייד. כמה כללים חשובים: אם לילד שיער ארוך, משכי לו אותו וצעקי "תתנצל!". אם זו ילדה, נהגי אותו הדבר וצעקי "ככה לא מתנהגת ליידי!". ואם זה ילד גדול ממך אז ברחי, בבית כבר יהיה לך מספיק זמן לעבוד על האסטרטגיה לעימות או פיוס מול המגודל – העיקר שתחזרי הביתה בשלום.

עמדי על שלך

הרגישי חופשי להגיד "לא!". לא לנו חלילה, אנחנו בכל זאת ההורים שלך, אבל לכל השאר מותר לך להגיד "לא" במידה וקיבלת פקודה שאינה חוקית בעליל, בין אם זו הגננת, הסייעת או ישראל המורה למוסיקה. עמדי על שלך ושאלי את השאלות הנכונות – למה צריך לעשות את זה? מה התועלת בזה? למה לעזאזל יונתן מגן טופז תמיד מתחמק מלהרים כיסאות ואת צריכה לאסוף אחריו?! אל תסרבי סתם, הקשיבי ונסי להבין, אך אם זה לא נשמע לך אז פשוט תגידי לא!

החכימי

הולכים ללמד אותך כל כך הרבה דברים בשנה החולפה ויש לך שתי ברירות: הראשונה היא להיות נוכחת בשיעור ולבהות בתקרה תוך כדי לעיסת העיפרון ולחכות שהזמן יעבור. והשניה היא להיות נוכחת בשיעור ולבלוע את המידע ששוטף אותך. אין לי דרך לשכנע אותך שכדאי לך ללמוד חוץ מהעובדה שעשרים שנה מעכשיו הידע והחוכמה שלך יהיו הדברים הכי חשובים, מושכים וסקסיים שיגרמו לאנשים לרצות להיות במחיצתך.

תהיי חברותית

בשנים הבאות את תיכנסי למסגרות חדשות כמו גן או בית ספר ורוב הסיכויים שתגלי הרבה פרצופים חדשים. השתדלי להכיר אותם באמת, את המצחיקים, את הביישנים, את השונים, את האלימים (בעצם את האלימים לא), את כל הסוגים השונים והמגוונים של הילדים. תרשי לעצמך לחוות ילדים אחרים והיפתחי אליהם, דעי ששניים-שלושה חברי אמת שווים הרבה יותר מ-2000 חברים בפייסבוק שצריכים תזכורת מתי להגיד לך יומולדת שמח.

התאהבי

הרשי לעצמך ללכת אחרי הלב ולהתאהב. בין אם זה בתחביב חדש, כלי נגינה או אפילו אהבת ילדות צעירה ותמימה, אומנם את עוד קטנה לרומנטיקה אבל אני מאמין שעם השנים את תיפתחי גם לצורת אהבה זו. וכשתגיעי לשלב הזה בחיים, שלב אהבת הנעורים, הרשי לעצמך לחפש את זה שישלים לך את החסר. בין אם זה הג'ינג'י עם הנמשים, השחרחר המתולתל עם הסנדלים, או שלומיק הבן של השכנה מלמטה. כל עוד זה לא בן דוד שלך או המורה לחינוך גופני זה בסדר ומקובל.

לימדי

יש לך שנה שלמה של אחרי צהריים פנויים להנות מחוגים מרתקים. למדי פסנתר, ג'ודו, לוליינות, תיאטרון ומה לא – את קטנה, יש לך המון זמן פנוי וטרמפים בחינם מההורים. הזמן הזה לא יחזור, ואם לא תשתמשי בו בתבונה יבוא יום ותגמרי כמו אבא שלך, שכל מה שהוא יודע לנגן בגיטרה זה רק את הבית הראשון של "Stairways to Heaven". לימדי והתנסי בדברים חדשים, מבחינה ביולוגית את נמצאת בגיל הכי טוב ללמוד דברים חדשים. סמכי עליי בעניין הזה, אם יש לך אפשרות לשנן ולזכור דברים בע"פ עשי זאת עכשיו, המוח מתנוון עם השנים, וגם את תגיעי לשלב בו תיכנסי לחדר העבודה ותישכחי למה הגעת לשם מלכתחילה.

תהיי שונה

לא, הכוונה לא להפסיק להתקלח, לצבוע את השיער לסגול ולשים על הפרצוף ניטים. אם תעשי את זה, רוב הסיכויים שגזרת על עצמך לחכות עשרים דקות בכניסה של כל קניון בכל פעם שתנסי לעבור גלאי מתכות. הכוונה היא שתנסי למצוא את הייחודיות שלך, את המתנה הייחודית שלך לתת לעולם הזה. אל תנסי להיות כמו כולם, אל תלכי אחרי כולם, נסי להבין מה הקול הפנימי שלך אומר. את זו מי שאת, וטוב שכך. העולם צריך ילדים כמוך.

תישני

למרות שכל מה שאת רוצה זה להיתקע מול ערוץ דיסני ג'וניור עד אחרית הימים, את צריכה גם ללכת לישון מתישהו. השינה הכרחית לגדילה. היא נחוצה בשביל לתת לנו הזדמנות לעכל את כל החוויות שצברנו במהלך היום. לכי לישון מוקדם, תשני טוב, תני לעצמך לחלום ותני לנו את ההזדמנות להתגנב לתוך החדר שלך בחושך, ולהעביר יד על השיער שלך. לתת לך נשיקה קטנה ולהגיד שאת כל העולם שלנו, שאנחנו אוהבים אותך ושזה בסדר אם תחכי קצת, ואל תגדלי כל כך מהר, תני לנו להנות מהילדה הקטנה והמדהינה שאת עוד כמה רגעים.

לילה טוב מתוקה שלי.

צילום:hannahlouise123, ברשיון CC.

השאר תגובה